Konkursy

Archiwum

historia współpracy

Historia współpracy międzynarodowej

Nasze gimnazjum współpracuje ze szkołą partnerską z Niemiec. Jest nią 2. Oberschule w Senftenbergu. Kontakty pomiędzy naszymi szkołami rozpoczęły się w listopadzie 2002 roku, kiedy to doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli obu placówek. Od początku współpracy planowaniem, organizacją i przebiegiem spotkań zajmują się nauczyciele języka niemieckiego: p. Agnieszka Węgrzyn i p. Barbara Stoma-Mirzwińska. Od tamtej pory kontakty rozwijają się bardzo intensywnie. W ramach wymiany młodzieży odbyło się wiele polsko-niemieckich spotkań.

Pierwsze miało miejsce w Weisswasser w kwietniu 2003. We wrześniu tegoż roku uczestniczyliśmy także w Dniu Sportu, zorganizowanym przez naszą szkołę partnerską.

Rok 2004 zaowocował 4 wspólnymi imprezami. Dwie z nich połączone były z pobytem u rodzin. Najpierw gościliśmy u siebie grupę niemieckich uczniów, a potem nasi przedstawiciele udali się z rewizytą do Niemiec. W tej formie współpracy uczestniczyło ogółem 26 uczniów z obu szkół.

Inną formą wzajemnych kontaktów była wymiana klas, w której wzięło udział łącznie 57 uczniów. Polska i niemiecka klasa spotkały się dwukrotnie, najpierw w Zielonej Górze, a następnie w Senftenbergu.

W czasie naszych spotkań realizowaliśmy wiele wspólnych projektów i przedsięwzięć. Nie zabrakło także czasu na rekreację i wspólne zabawy.

Uczniowie mieli dzięki temu możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych i nawiązania bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami naszego zachodniego sąsiada. Wzajemne spotkania stworzyły również okazję do poznania naszych kultur i przełamania istniejących stereotypów.

Ważną rolę przy organizacji wymiany odgrywa współpraca z Euroregionem. Uzyskiwane stamtąd środki finansowe w istotny sposób wspierają realizację wspólnych zamierzeń i projektów. Dzięki p. Katarzynie Brzezińskiej, osobie współodpowiedzialnej za wnioski, od początku współpracy ze szkołą niemiecką pozyskujemy dodatkowe fundusze z  Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży z dużym sukcesem. Wszystkie nasze projekty uzyskały dofinansowanie z PNWM.

Kalendarium

Od roku 2002  odbyły się rokroczne cykle spotkań (w Polsce i w Niemczech):

2003   – Integracja grupy polsko-niemieckiej;

2004

– Zielona Góra na sportowo;

– Moje miasto i miasto moich przyjaciół;

– 725 lat Senftenbergu – poznaliśmy historię i kulturę miasta naszych kolegów z Niemiec;

– Fauna i flora w Spreewaldzie – niezapomniana wycieczka do Spreewaldu, przejażdżka gondolą po kanałach „Niemieckiej Wenecji”;

2005

– Obóz językowo-narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej;

– Legendy Łużyc – Schwarzkollm – poznaliśmy historię i legendy Łużyc;

– Bajki i legendy Łużyckie – efektem wymiany było opracowanie scenariusza i przedstawienie teatralne pt. „Historia Winobrania”;

2006

– Języki na nartach – Zakopane;

– Łużycka kraina jezior – od kopalni do ośrodka wypoczynkowego;

– Na tropie historii;

– Sport językiem międzynarodowym;

2007

– Gotowanie z przyjaciółmi – w ramach poznawania kraju i jego zwyczajów uczniowie wspólnie robili zakupy, opracowali przepisy, wspólnie gotowali i wydali polsko – niemiecką książkę kucharską;

2008

– Życie przed wiekami – Biskupin – poznaliśmy życie ludzi przed wiekami;

– Senftenberg – historycznym szlakiem;

2009

– We wspólnocie siła – zwiedziliśmy Drezno śladami Augusta Mocnego, odwiedziliśmy Muzeum Higieny, uczestniczyliśmy w warsztatach cyrkowych;

– Żyć w zgodzie ze środowiskiem;

2012

– Polsko-niemiecki Dzień Sportu;

– Pokaz talentów – mieliśmy możliwość poznać niesamowite zdolności uczniów naszych szkół;

– Wymiana doświadczeń między nauczycielami polskimi i niemieckimi.

 

 

Partnerzy i sponsorzy

Certyfikaty